KAYMAKAMLIĞIMIZ SOSYAL DESTEK PROGRAMI (SODES) KAPSAMINDA KABUL EDİLEN ENGELSİZ YAŞAM ATÖLYESİ PROJESİ İÇİN AÇILIŞ PROGRAM DÜZENLENDİ.

İlçemiz Mimar Sinan Anadolu Teknik Meslek Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşen Programa Mardin Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak, Kaymakamımız Sayın Ali Güldoğan, Kızıltepe Cumhuriyet Baş Savcısı Sayın Gökhan Kapağan, İlçe Jandarma Komutanı Sayın Koray Süer, İlçe Emniyet Müdürü Sayın Aykut Çetinkaya, Kamu Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Oda Başkanları, İlçemiz Muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.

Program kapsamında engelli yaşam atölyesi kursiyerlerinden Kerime SELÇUK ve Hamdin ERİN okudukları şiirlerle davetlilere duygu dolu anlar yaşattılar. Bir roman çalışması olduğunu ve bunu basmak istediğini belirten kursiyerimiz Hamdin ERİN'e Valimiz Sayın Ömer Faruk KOÇAK destek olacaklarını belirttiler.

Programın açılış konuşmasını yapan Kaymakamımız Sayın Ali GÜLDOĞAN Programa katılan tüm davetlilere programa gösterdikleri ilgiden dolayı şükranlarını sunduğunu belirtti.

Programda bir konuşma yapan Mardin Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak, şunları söyledi:'Devlet denilince insanın aklına polis asker kurallar bazen cezalar gelir ama asıl devlet denildiği zaman Şeyh Edebali'nin deyişiyle insanı yaşatan organizma olması gerekir. Devletin, insanların kendisini hangi alanda olursa olsun engelli hissettiği noktada, o engeli ortadan kaldırmaya yönelik destek mekanizması kurması gerekir. Diğerleri zaten hayatın normal akışı içinde olması gereken şeylerdir. Özellikle son 10 yılda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Yaşamda, kamu hizmetlerine erişiminde hayatın bütün alanlarındaki engelleri ortadan kaldırmak gerekir. Bunlar gerek mahalli idare olsun, gerek merkezi idare olsun devlet olarak bizim görevlerimiz arasındadır. Bu gün burada gerçekleştirilen faaliyet, Kızıltepe'de yaşayan 20 bin civarındaki engelli kardeşlerimizin küçük bir bölümüne yönelik bir faaliyettir. Bunun örnek olmasını temenni ediyor, bunun gibi başka faaliyetlerin artarak bizim rutin faaliyetlerimizin de gelişerek 20 bin engelli kardeşimizin tamamına ulaşmasını en kısa zamanda bunun gerçekleşmesini temenni ediyoruz ve bunun için gerekli çalışmaları yapacağız.' dedi.

Yapılan programın ardından atölyenin açılışı yapıldı. Burada sınıfları dolaşan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, engellilerin sorunlarını dinledi. Valimiz Sayın Ömer Faruk KOÇAK ve Kaymakamımız Sayın Ali GÜLDOĞAN engelli kursiyerlere çeşitli hediyeler dağıttılar.